czwartek, 21 lipca 2016

Poznać wroga

Tytuł: Poznać wroga
Autor: Sophie Elizabeth Johns
Stron: 174
Wydawnictwo: Novae Res
Cena: 24 zł
Ocena: ★★★★★★★★☆☆

Trójka gimnazjalistów zafascynowanych kryminałami zostaje wplątana w niebezpieczną grę, w której stawką jest życie mieszkańców ich miasta.
Tajemniczy nieznajomy dostarcza im skrzyneczkę z dziwnymi przedmiotami, które na pierwszy rzut oka nie mają z niczym związku. Tymczasem są to niezwykle cenne wskazówki...

Opis brzmi tajemniczo, tytuł brzmi tajemniczo, nawet okładka zbyt wiele nie zdradza. Książka dla osób, które lubię historię o Sherlocku Holmesu, dla tych, którzy uwielbiają rozwiązywać różnorakie zagadki. 
Jeżeli chcecie Poznać wroga, ale nie jesteście jeszcze do tego przekonani, to zapraszam do przeczytania recenzji!

Po pierwsze chcę zauważyć, iż autorka prawdopodobnie jest Polką, a wnioskuję to z użytych imion w historii oraz z tego, że akcja dzieje się w Polsce. I przyznam, że ten fakt jeszcze bardziej zachęcił mnie do poznania tej historii.
Shirley nie jest typową  nastolatką. Ma całkowicie inne zainteresowania niż reszta jej rówieśników. Na całe szczęście ma wokół siebie dwójkę przyjaciół, wraz z którymi stara się rozwiązać zagadki, które zostawił dla niej wróg.
Książka ta nie jest byle jaką książką. Czytając ją, samemu ma się ochotę rozwiązać te tajemnicze zadania. Shirley odznacza się dobrą spostrzegawczością, co oznacza, że jest bardzo dobrym obserwatorem. Bez problemu łączy ze sobą wiele wątków, dzięki czemu na czas zdąża z rozwiązaniem zagadki.

Książka jest krótka. Ma niecałe 200 stron i przyznam, że trochę szkoda, iż nie jest dłuższa. Czyta się się ją przyjemnie i szybko. Przy okazji wciąga i to właśnie dlatego tak szybko nam mija. Wystarczą dwie, góra trzy godziny, aby ją przeczytać. Jest to historia na jedno popołudnie.

Zdjęcie z mojego Instagrama
*przepraszam za jakość*
Nie chcę zbyt wiele zdradzać, ale jest to trudne z racji tego, że ta książka jest króciutka. Sophie Elizabeth Johns ma bardzo przyjemny warsztat i naprawdę chcę się człowiekowi zagłębić w tę historię. Widać, że cała fabuła musiała być dokładnie przemyślana, co wiąże się z również z przemyśleniem zagadek oraz sposobem ich rozwiązania. Takie przemyślenie wszystkiego świadczy o tym, że autorka musi być bardzo inteligentna.

Chciałabym jeszcze powiedzieć trochę o zakończeniu tej historii. Po pierwsze, spodziewałam się całkowicie innego zakończenia. Takiego bardziej łagodnego, z happy endem. A po drugie, ta opowieść zakończyła się w taki sposób, że moim zdaniem powinna być druga część. Osobiście mam nadzieję, że takowa kolejna część wyjdzie.
Mam nadzieję, że przekonałam Was do przeczytania tej książki, bo warto. Moja opinia, moim zdaniem, jest pozytywna. Może nie dałam pełnej liczby gwiazdek, ale tylko dlatego, że nie czułam tego dreszczyku kiedy czas uciekał bohaterom.
Koniecznie dajcie znać czy czytaliście tę powieść i co o niej sądzicie?
Tymczasem miłego, zaczytanego dnia życzę! ☺

***
Za możliwość przeczytania książki chciałabym podziękować wydawnictwu Novae Res.


2 komentarze:

 1. Obawiam się że to nie jest książka dla mnie. :( Wydaje mi się taką dziecięcą wersją Sherlocka, w ogóle mam wrażenie że jest dedykowana dla młodszych czytelników. A nie chciałabym jej nikomu odradzić tylko dlatego że mogę być na nią za duża - dlatego sobie odpuszczę.

  Pozdrawiam serdecznie!
  Podróże w książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę zachęciłaś mnie przeczytania tej książki... Może jak wypoluję, to zabiorę się za nią :)
  Pozdrawiam
  https://rolakatalog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie fakt, że tu zajrzałeś/aś :D
Miło by było gdybyś zostawił/a po sobie ślad, bo wtedy wiem, że mam dla kogo pisać swoje ''wypociny'' :)
Serdecznie Cię pozdrawiam :3
Alicja w Krainie Książek

Obserwatorzy