niedziela, 30 listopada 2014

Cztery

Tytuł: Cztery
Autor: Veronica Roth
Stron: 303
Seria: dodatek do trylogii Niezgodna
Wydawnictwo: Amber
Ocena: 5/6

Altruizm, Nieustraszoność Erudycja, Prawość, Serdeczność na te pięć frakcji podzielone było społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji - jak Tris i Tobias - był Niezgodny i musiał być wyeliminowany...

CZTERY  JEDEN WYBÓR GO WYZWOLI

Tobias, syn przywódcy Altruizmy dokonał wyboru.
 Stał się Nieustraszonym o imieniu Cztery. Teraz musi dowieść, że zasłużył na to miejsce. Jego decyzje zaważą na losach innych nowicjuszy. A ujawnione tajemnice zagrożą przyszłości - jego i całego społeczeństwa frakcyjnego.

Dwa lata później Cztery staje przed następnym wyborem. 
Spotyka Tris, która właśnie porzuciła Altruizm. Z nią droga do naprawienia ich świata może być łatwiejsza. Ale czy z nią Cztery może stać się znów Tobiasem?

Jak wszyscy wiemy książka jest pisana oczami Tobiasa. Osoby, które już ją czytały i przeczytały wstęp wiedzą, że Niezgodna miała się inaczej potoczyć. To właśnie cała ta trylogia miała być napisana oczami Tobiasa, jednak autorka po 30 stronach utknęła ''bo narrator nie bardzo pasował do historii, którą chciałam opowiedzieć''.
Cztery nie jest podzielony na takie rozdziały jak Niezgodna. Jest podzielony bardziej na kategorie.
Pierwsza z nich to transfer, w którym jest opisane to jak żył z ojcem, który go bił, znęcał się nad nim. Veronica Roth nawet w niektórych momentach szczegółowo to opisała.

Druga kategoria to nowicjusz czyli opisane jest to jak przechodził swój nowicjat. To właśnie w tej kategorii jest opisane jak dowiaduje się o byciu Niezgodnym i o tym jak ginie jego instruktor.

Trzecią kategorią jest syn. Jest tu opisane jak dostaje pracę, którą potem i tak odrzuca, bo chce pracować w pomieszczeniu kontrolnym, a potem chce zostać instruktorem. Stąd możemy się również dowiedzieć kiedy spotkał swoją matkę.

Czwartą i przed ostatnią kategorią jest zdrajca. Stąd nie będę Wam wiele zdradzać, ale chodzi tu o strategię wojny między frakcjami. To właśnie w tej kategorii jest już wzmianka o Tris.

No i piąta - ostatnia kategoria to Pierwszy skoczek: Tris! , Uważaj, Tris i Ładnie wyglądasz, Tris. Jak łatwo można się domyślić jest to o tym jak ją poznaje. Te trzy nazwy jak możecie się domyśleć są to podrozdziały, a może i rozdziały.

Co do zakończenia: z jednej trochę dziwne i czuję niedosyt, a z drugiej słodko się kończy. (widać, że dziewczyna recenzje pisze). Możliwe, że miało takie ono być. Znaczy na pewno miało takie być. Co mi się podoba w tym wydaniu? Na pewno to, że Veronica Roth jest chyba jedyną autorką, która w podziękowaniach oprócz wielu znajomych, wydawców i tak dalej, uwzględniła również nas - fanów trylogii Niezgodna. Właśnie za to chcę jej podziękować.
A czy Wy czytaliście już tę książkę? Jakie są Wasze wrażenia po niej? :)
 
 

4 komentarze:

 1. Czytałam po angielsku od razu po premierze i myślę, że, mimo, że miło mi się ją czytało, to jednak nie jest to samo. Zdecydowanie różni się od trylogii "Niezgodna". Ja też zwróciłam uwagę na podziękowania od autorki, to było bardzo miłe :)

  Pozdrawiam,
  Alpaka

  OdpowiedzUsuń
 2. Trylogii jeszcze nie zakończyłam, ale możliwe, że sięgnę po "Cztery" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czytałam po angielsku i bardzo mi się podobała :) fajnie było przypomnieć sobie trochę "Niezgodną", bo już trochę czasu minęło odkąd ją przeczytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. NIe specjalnie ciągnie mnie do twórczości tej autorki :/

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie fakt, że tu zajrzałeś/aś :D
Miło by było gdybyś zostawił/a po sobie ślad, bo wtedy wiem, że mam dla kogo pisać swoje ''wypociny'' :)
Serdecznie Cię pozdrawiam :3
Alicja w Krainie Książek

Obserwatorzy