sobota, 8 lipca 2017

Dziewczyna z nagietkowym szalem

Tytuł: Dziewczyna z nagietkowym szalem
Autor: Susan Meissner
Stron: 364
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Cena: 36,90 zł
Ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

Wrzesień 1911
Pielęgniarka Clara Wood traci w pożarze szwalni ukochanego. Oddaje się pracy, usiłując zapomnieć o tragicznym wydarzeniu. Na nowojorskiej wyspie Ellis opiekuje się chorymi imigrantami, wśród których poznaje mężczyznę zatraconego w rozpaczy po śmierci żony. W jego rzeczach odnajduje intrygujący szal z nagietkowym wzorem i wyszytym imieniem oraz pewien dokument. Clara staje przed trudnym dylematem, czy wyjawić prawdę choremu mężczyźnie. 

Wrzesień 2011
Wdowa Taryn Michaels nie może pozbierać się po stracie męża, który zginął w ataku na World Trade Center. Tragedia dotknęła ją tak boleśnie, że nawet własnej córce nie wyjawiła prawdy o ojcu. Kiedy pewnego dnia natyka się na fotografię przedstawiającą ją na ulicy w dniu tragedii, musi ponownie otworzyć drzwi do przeszłości. To wtedy uratował ją pewien nieznajomy, który może ją ponownie ocalić.


Tytuł tajemniczy, opis ciekawy i piękna okładka. To właśnie te trzy rzeczy skłoniły mnie do sięgnięcia po ten tytuł. A jeżeli chcecie poznać wady i zalety tej książki, to zapraszam do przeczytania recenzji!

Dla Taryn zginął mąż w ataku na World Trade Center, dla Clary zginął mężczyzna, które kochała, pomimo że nie znała go dobrze. Pomiędzy tymi wydarzeniami mija 100 lat i to nie jest jeszcze jedna rzecz, która je łączy. Mianowicie szal, szal w nagietki. Czy obie dziewczyny znajdą szczęście, czy będą żyły w ciągłej rozpaczy po osobach, które kochały?

Całkowicie inaczej wyobrażałam sobie tę historię i sposób jej napisania. Jak możecie się domyślić książka jest napisana z dwóch perspektyw - z tej dwudziestowiecznej oraz teraźniejszej. I sądziłam, że rozdziały będą jakoś równomiernie rozłożone, jednak podczas czytania możemy się przekonać, że większa część historii opowiedziana jest z perspektywy Clary, a te z Taryn zdarzają się bardzo rzadko. Przez długi czas nie wiemy dokładnie co się stało w przeszłości obu kobiet. Możemy obserwować ich ówczesne życie i co sprawia, że wspomnieniami wracają do tamtych złych chwil. To one powstrzymują Clarę przed opuszczeniem wyspy, a Taryn przed powiedzeniem prawdy dla swojej córki Kendal.

źródło: mój Instagram

Tak jak wspominałam na początku po książce oczekiwałam czegoś innego. Historia nie była zła, jednak czegoś mi zabrakło. Przyjemnie się ją czytało i gdyby była inaczej napisana, to na pewno przeczytałabym ją szybciej. Jednak coś, co mnie podczas czytania denerwowało, to fakt, że wydawcy nie sprawdzili całego tekstu przed wydaniem. Często zdarzają się jakieś literówki, bądź brak liter w wyrazach lub pomiędzy wyrazami. Zauważyłam także coś takiego - ,,się się'' - jeden wyraz powtórzony. Nie wiem czy tylko mnie to przeszkadza czy was też.

Susan Meissner stworzyła ciekawą historię, ale nie podpadła pod mój gust tak bardzo jak myślałam. Nie była ona wspaniała, nijaka też nie była. Jest to lekka lektura, niewymagająca. Nie sądzę, aby Dziewczyna z nagietkowym szalem była książką, po którą kiedyś sięgnę. Jest dobra na jednorazowe przeczytanie.
Szczerze mówiąc nie wiem czy polecić wam tę książkę czy nie. Wiem, że jest to bestseller, ale musicie sami zdecydować czy to książka dla was.
Tymczasem życzę wam zaczytanego i słonecznego dnia! 📚🌞

***
Za możliwość jej przeczytania serdecznie dziękuję księgarni internetowej taniaksiazka.pl.


2 komentarze:

  1. Niestety nie jest to typ powieści po którą często i chetnie siegam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Po twojej recenzji tym bardziej mam mieszane uczucia co to tej lektury... Ale może warto spróbować i dać szansę? :)

    Zapraszam także do siebie:
    http://ksiegozbiorkasiny.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie fakt, że tu zajrzałeś/aś :D
Miło by było gdybyś zostawił/a po sobie ślad, bo wtedy wiem, że mam dla kogo pisać swoje ''wypociny'' :)
Serdecznie Cię pozdrawiam :3
Alicja w Krainie Książek

Obserwatorzy