czwartek, 22 września 2016

Irena Kwiatkowska i znani sprawcy

Tytuł: Irena Kwiatkowska i znani sprawcy
Autor: Roman Dziewoński
Stron: 375
Wydawnictwo: Szelest
Cena: 39,99 zł
Ocena: ★★★☆☆☆☆☆☆☆

,,Męczysz. Trzeba myśleć do przodu. I o czym tu wspominać. Na co to komu. Było, minęło.'' Po takim dictum Pani Ireny, powtórzonym po wielekroć, mogłem okazać się jedynie osobnikiem namolnym, konsekwentnym i cierpliwym. Milczała przez czas jakiś. W końcu usłyszałem pytanie - ,,No, to o czym dzisiaj odbędzie się męczenie Kwiatkowskiej?''...
fragment książki

Bardzo lubię czytać biografie. Wiem, że to może dziwne i może wyglądać na stalkowanie kogoś, ale lubię czytać o ludziach, którzy coś osiągnęli, i poznawać ich historie.
Czy historia Pani Ireny Kwiatkowskiej mnie zaciekawiła? Zapraszam do czytania!

Biografia to taki rodzaj literatury, który nie podoba się każdemu. Często czyta się ją mozolnie, bo nie zawsze czytamy o osobie, która nas interesuje, ale jeżeli ktoś naprawdę lubi czytać tego typu książki, to nie ważne o kim by czytał, ta książka by mu się spodobała.
Ja należę do osób, które lubią czytać tego typu literaturę, ale niestety na tej pozycji się zawiodłam.
Pięć dni temu obchodziliśmy 104 urodziny Ireny Kwiatkowskiej. Jest to polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. To właśnie o jej życiu możemy poczytać w tej książce. Okładka oraz wydanie, które widnieje u góry, nie jest pierwszym jakie wydano w Polsce. Pierwsze wydanie ukazało się w 2003 roku.

Aktorkę tę możemy kojarzyć z filmów takich jak Wojna domowa, czy Czterdziestolatek. Jest to osoba zwariowana i barwna. Potrafiła wyrazić swoje zdanie oraz była na tyle kreatywna, aby idealnie wczuwać się w role. Umiała znaleźć rozwiązanie na każdy problem. Była osobą lubianą.
Tytuł książki Irena Kwiatkowska i znani sprawcy nie jest przypadkowy. Czytając spotykamy się z opinią innych sławnych osobistości, ale również na swój temat wypowiada się również sama Irena Kwiatkowska. To udowadnia nam, jak pozytywną osobą była, ponieważ potrafiła śmiać się z samej siebie, a nie wiele osób tak potrafi. Jest to cecha unikalna.

Zdjęcie z mojego Instagrama
Zapewne zastanawiacie się dlaczego ta książka otrzymała tak niską ocenę.
Pomimo tego, że ma pięknie dobraną kolorystycznie okładkę, to z czytaniem jej już nie jest tak przyjemnie.
Po pierwsze czcionka jest mała, a odstępy pomiędzy linijkami są wąskie, że tekst się prawie zlewa w jedną, wielką plamę. Chcąc nie chcąc szkodzimy swoim oczom. Nawet mnie, osobie z bardzo dobrym wzrokiem to przeszkadzało.
Po drugie język autora nie przypadł mi do gustu. Czyta się powoli. Podczas brnięcia przez lekturę chce się spać. Ciągłe wprowadzanie cytatów zaczyna się nam tak miesza, że w pewnym momencie nie wiedziałam gdzie był tekst napisany przez autora, a gdzie były wprowadzane słowa Ireny Kwiatkowskiej oraz innych osób.

Pani Irena Kwiatkowska była naprawdę ciekawą osobą, ale niestety źle napisana oraz źle wydana książka nie zachęca do czytania. Ale jeżeli wymienione przeze mnie wady Wam nie przeszkadzają, to zachęcam Was do przeczytania jej. Ta aktorka jest warta uwagi, nawet jeżeli nie oglądaliście żadnego filmu z nią.

Tymczasem miłego, zaczytanego dnia życzę! ☺

PS. Ale tą oprawą graficzną będę się zawsze zachwycała.3 komentarze:

 1. Nie mój typ, więc raczej po nią nie sięgnę. Niestety.

  Pozdrawiam
  Biblioteka Tajemnic

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami czytam biografie, przeważnie osób, które naprawdę lubię. Po tą jednak nie sięgnę wymienione przez ciebie wady skutecznie mnie do niej zniechęciły ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bibliografie? Jeszcze nie miałam styczności z tym gatunkiem. Może kiedyś się skuszę, kto wie :D

  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie fakt, że tu zajrzałeś/aś :D
Miło by było gdybyś zostawił/a po sobie ślad, bo wtedy wiem, że mam dla kogo pisać swoje ''wypociny'' :)
Serdecznie Cię pozdrawiam :3
Alicja w Krainie Książek

Obserwatorzy