środa, 13 kwietnia 2016

Księgi Jakubowe

Tytuł: Księgi Jakubowe
Autor: Olga Tokarczuk
Stron: 912
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cena: 69,90 zł
Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Rzeczpospolita w przededniu rozbiorów. Wielokulturowa, wieloetniczna kraina bliższa Stambułowi niż Paryżowi i człowiek znikąd, który zmieni los wielu tysięcy ludzi. Wielka podróż od chłopskich chat poprzez magnackie dwory aż do cesarskich komnat.

Połowa XVIII wieku, Podole. Tutaj ksiądz Benedykt Chmielowski próbuje opisać cały świat w swojej ogromnej księdze, a u kasztelanowej Katarzyny Kossakowskiej spotykają się ustosunkowane osoby, które wpłyną na życie wielu ludzi. Tutaj, w domu Eliszy Szora, Żydzi czekają na nadejście Mesjasza. 

To właśnie na Podolu pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyryny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca zgromadzi już niebawem wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, wywołany zaś przezeń ferment może odmienić bieg historii i zmienić kształt tej części świata.

Uniwersalna historia społecznej i religijnej emancypacji w samym środku feudalnego świata, pełnego podziałów, nierówności i uprzedzeń. Opowieść o niebywałej rebelii, której dokonał Jakub Frank, narażając się wszystkim.

Czas zobaczyć co kryje za sobą ta cegiełka.

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk to rzeczywiście swoista podróż przez trzy religie i wiele krajów. Przeczytanie i zrozumienie tej pozycji wymaga od nas skupienia i zaangażowania się. Akcja powieści dzieje się w II połowie XVIII wieku i autorka prowadzi nas nie tylko przez wydarzenia historyczno - filozoficzne, ale przede wszystkim pokazuje nam codzienne życie ówczesnych ludzi.

Dzisiaj mając do dyspozycji wszelkie zdobycze techniki trudno wyobrazić sobie jak ludzie radzili sobie bez prądu, bieżącej wody, telefonu czy samochodu..
Wielkim zaszczytem było to, że książka ta, polska twórczość zdobyła nagrodzę NIKE. Jest to naprawdę wielki zaszczyt.

Olga Tokarczuk z nagrodą NIKE za ,,Księgi Jakubowe''
Dzięki Księgom Jakubowym możemy poznać jakie wieki temu panowały stosunki międzyludzkie. Muszę przyznać, że cele i dążenia ludzi były takie same jak dziś. Czyli ludzie chcieli kochać, pracować i dbać o swoich najbliższych. Na kartkach tej książki śledzimy przede wszystkim drogę życiową Jakuba Franka na tle różnych osób.

Ta książka jest taka jak ludzkość. Wielowątkowa, wieloreligijna, wątek racjonalny miesza się z metafizyką, mistycyzmem. Niewątpliwie Olga Tokarczuk ożywiła wiele barwnych i fascynujących postaci.

Nie da się tej książki czytać w pośpiechu, aby połączyć wszystkie wątki i postaci trzeba wczytać się dokładnie. Dlatego, pomimo że dostałam książkę w styczniu, to skończyłam ją w kwietniu. Dużo czasu zabierała również nauka.
Jednak świat, w który nas przenosi autorka wart jest poświęcenia czasu. Możemy przekonać się jak pogodzić towarzyszące każdemu życiu zwątpienia, nieszczęścia z niezachwianą wiarą.

Książkę powinno swojej objętości jak i specyficznej formie przekazu jest warta przeczytania. Na zachęcenie Was powiem, że książka nie zaczyna się od pierwszej strony. Zaczyna się od strony 912.
Zostawia w czytelniku wyraźny ślad, nie sposób zapomnieć o emocjach i bohaterach. Ta powieść nie kończy się wraz z ostatnim słowem i odłożeniem na półkę.

***
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni internetowej taniaksiazka.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cieszy mnie fakt, że tu zajrzałeś/aś :D
Miło by było gdybyś zostawił/a po sobie ślad, bo wtedy wiem, że mam dla kogo pisać swoje ''wypociny'' :)
Serdecznie Cię pozdrawiam :3
Alicja w Krainie Książek

Obserwatorzy