czwartek, 13 września 2018

Krótka historia sztuki

Tytuł: Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach
Autor: Susie Hodge
Stron: 224
Wydawnictwo: Almapress
Cena: 55 zł
Ocena: -

Krótka historia sztuki to nowe, całkowicie innowacyjne wprowadzenie do tematu sztuk pięknych. Skonstruowana w prosty sposób książka omawia 50 najważniejszych dzieł sztuki od rysunków naskalnych w Lascaux po współczesne instalacje i łączy je z najważniejszymi kierunkami, tematami i technikami w malarstwie i rzeźbie.

Zwarta w treści i bogato ilustrowana książka, wyjaśnia jak, dlaczego i kiedy następowały zmiany w sztuce, kto te zmiany wprowadzał, na czym polegały, gdzie wszystko to się działo i jakie niosło konsekwencje. Książka tłumaczy artystyczny żargon pozwalając czytelnikowi lepiej zrozumieć dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków.

Sztuka otacza nas codziennie. Czy to widzimy przeróżne plakaty na ulicach, architekturę czy też wybieramy się do przeróżnych muzeów. Sztuki nie byłoby bez nas, ale i nas nie byłoby bez sztuki. Dlatego zapraszam do krótkiej recenzji, jak na krótką historię sztuki przystało.

Pisanie tej recenzji będzie dla mnie dość trudnym zadaniem, ponieważ nie muszę odnosić się do fabuły, ani do bohaterów tej książki. Stąd też informacja, że recenzja do długich należeć nie będzie.

Tak jak mówi już nam sam tytuł jest to przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach. W taki też sposób książka jest podzielona. Ale czym byłaby jakakolwiek książka bez wstępu. Aby nie być całkowicie zielonym mamy wyjaśnione w nim czym jest każda z czterech kategorii.
Jest to naprawdę ułatwienie dla osób, które na co dzień sztuką się nie zajmuje. Domyślam się, że większość z nas i tak zna kierunki sztuki z różnych przedmiotów, np. z języka polskiego. Jednak aby łatwiej zrozumieć te zagadnienia przy każdym z kierunku, temacie i technikach znajduje się obraz, bądź rzeźba.

źródło: mój Instagram

Cóż więcej mogę powiedzieć... Oczywiście mamy również ukazanych wiele dzieł - obrazów i rzeźb - z przeróżnych okresów czasowych, od twórców bardzo popularnych po tych mniej znanych, ale nie nieznanych.
Na pewno książka ta przydałabym mi się kiedy byłam w klasie maturalnej, szczególnie przygotowując się do matury pisemnej, jak i ustnej z języka polskiego. Dlatego to właśnie między innymi maturzystom - tegorocznym, ale i tym przyszłym - polecam ten przewodnik. Niemniej jednak nie oznacza to, że jest to książka przeznaczona wyłącznie młodym ludziom. Może być również dla pasjonatów, ale i laików. Tak naprawdę jest to książka dla każdego. Szczególnie, że jest napisana językiem łatwym i przystępnym dla każdego.
Z tego też powodu nie wystawiam żadnej oceny, a wyłącznie polecam tę książkę. Tak po prostu.

***
Za książkę chciałabym serdecznie podziękować wydawnictwu Almapress.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cieszy mnie fakt, że tu zajrzałeś/aś :D
Miło by było gdybyś zostawił/a po sobie ślad, bo wtedy wiem, że mam dla kogo pisać swoje ''wypociny'' :)
Serdecznie Cię pozdrawiam :3
Alicja w Krainie Książek

Obserwatorzy